Základní škola Klatovy
 Čapkova ul. 126, 339 01


tel.: 376 313 353   zscapkova@investtel.cz 

  
  

logo motyl

 

oceneni

Sekretariát školy

tel.: 376 313 353

 Rozhodnutí o přijetí žáků k základnímu vzdělávání od školního roku 2024/2025

(pdf)

 

 

Zaujala vás naše škola?  Tak nepropásněte zápis. Nemusíte studovat dlouhé úřední dokumenty. S námi to zvládnete snadno ve třech krocích:

 • připravte si rodný list dítěte, vlastní občanský průkaz a zápisový list, který najdete níže
 • ve škole vám pomůžeme s administrativní částí zápisu.

 

Pak bude následovat vlastní zápis vašeho dítěte s učitelem, u kterého budete po celou dobu přítomni.

 

Jak si domluvit návštěvu

Pokud byste ale měli přece jen nějaké dotazy, moc rádi vám je zodpovíme na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Školu můžete navštívit se svým dítětem i jiném termínu, a to buď po předchozí telefonické domluvě (376 313 353), nebo na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Jak na odklad dítěte

Informace o tom, zda je odklad skutečně třeba, vám jistě poskytnou paní učitelky z mateřské školy.

Rozhodnete-li se pro odklad

 1. objednejte se ve školském poradenském zařízení na vyšetření (obvykle v pedagogicko-psychologické poradně),
 2. požádejte o písemné doporučení odkladu odborného (obvykle dětského) lékaře nebo klinického psychologa,
 3. dostavíte se k zápisu a předejte nám žádost o odklad (zde)..

Ideální je, když k žádosti o odklad předáte i doporučení z poradny a od lékaře. Pokud to není možné, potřebujeme tato doporučení co nejdříve, protože teprve pak můžeme vydat rozhodnutí.

 

 Vyhlášení zápisu  zde(pdf) 
 Školské obvody 
 zde ( pdf)
 Zápisní list       zde (doc)  , zde (pdf)
 Souhlas se zpracováním osobních údajů     zde (pdf)  
 Žádost o odklad          zde (doc)  
 Kritéria pro přijetí       zde (pdf)  
 Zmocnění   zde (doc)
 Desatero pro rodiče      zde (pdf)

desatero

 

 

Často kladené otázky k zápisu

Co můžeme udělat pro to, aby bylo naše dítě přijato do vaší školy, i když nejsme z vaší spádové oblasti?

Podle legislativy jsme povinni řídit se zveřejněnými kritérii. Nejdříve tedy musíme uspokojit zájemce z naší spádové oblasti, dále přijímáme sourozence našich současných žáků a následně ostatní zájemce.

 

Co je třeba k zápisu přinést?

Rodný list dítěte a doklad o bydlišti dítěte (občanský průkaz jednoho z rodičů).

 

Jak zápis probíhá?

Zápis má dvě části – administrativní, protože se jedná o správní řízení (část, která se týká zákonných zástupců) a vlastní zápis: procházíme s dětmi hravou formou různé úkoly v souladu s předpokládanou školní zralostí. Celý zápis trvá max. 30 minut.

Zápisní lístek si můžete předem vyplnit …  zde

 

Co máme dělat, když uvažujeme pro své dítě o odkladu školní docházky?

Informace o tom, zda je odklad skutečně třeba, vám jistě poskytnou paní učitelky z mateřské školy. Rozhodnete-li se pro odklad, objednejte se ve školském poradenském zařízení na vyšetření (obvykle v pedagogicko-psychologické poradně), objednací lhůty jsou dlouhé. Dále je potřeba požádat o písemné doporučení odkladu odborného (obvykle dětského) lékaře nebo klinického psychologa.

Dostavíte se k zápisu a předáte nám žádost o odklad (zde).. Ideální je, když už k této žádosti předáte i doporučení z poradny a od lékaře. Pokud to není možné, potřebujeme tato doporučení co nejdříve, protože teprve pak můžeme vydat rozhodnutí.

 

Je možné, aby moje dítě chodilo do třídy s kamarádem/ kamarádkou z mateřské školy?

Při zápisu můžete své přání uvést a my se vám pokusíme vyhovět.

 

Které paní učitelky budou učit v prvních třídách?

Ty nejlepší ...smaj

 

Jak zjistím, že bylo mé dítě přijato do školy?

Rozhodnutí o přijetí bude vyvěšeno na dveřích školy a uveřejněno na webu školy (www.zscapkova.cz) nejpozději v polovině května. Žáci budou v seznamu uvedeni pod registračními čísly.

Rozhodnutí o nepřijetí bude oznámeno písemně do vlastních rukou zákonného zástupce dítěte.

 

Jak se děti učí v 1. třídě?

Při výuce čtení, psaní a počítání existuje několik různých metod – cest k dosažení cíle. O těchto cestách přemýšlíme, vybíráme z tradičních a moderních s ohledem na nové poznatky pedagogiky, naše názory a zkušenosti, tradice a možnosti. Přesto se jedná jen o různé cesty k dosažení jednoho cíle. Takže není třeba jednotlivé metody přeceňovat na úkor jiných.

V 1. ročníku vyučujeme čtení, psaní, počítání a prvouku jedním výukovým stylem s didakticky i graficky provázaným souborem učebních materiálů v klasické a interaktivní formě učebnic. Často využíváme „hravé učení“. Klademe důraz na vstřícné a kamarádské prostředí, ale zároveň vedeme žáky k samostatnosti.

Čtení vyučujeme analyticko-syntetickou metodou. Klademe důraz na sluchové vnímání, rozvoj prostorové orientace a smysluplnou motivaci. Nadanější žáky rozvíjíme prostřednictvím náročnějších typů cvičení, informatické myšlení formou práce s obrázky, značkami, symboly, texty, tabulkami a schématy. Denně se věnujeme rozvoji komunikace a slovní zásoby žáků.

Psaní vyučujeme tradiční metodou a vedeme žáky k samostatnému písemnému projevu.

Matematiku vyučujeme klasickou formou (nevyužíváme Hejného metodu). Vedeme žáky k samostatnému řešení úkolů (např. pomocí piktografických zadání), netradičními typy úkolů rozvíjíme nadanější žáky. Pro řešení úkolů využíváme i práci s obrázky, značkami, symboly, texty, tabulkami a schématy, a tím budujeme základy informatického myšlení.

 

Co by měli rodiče udělat, aby se dětem lépe učilo?

 • Plnit zákonné povinnosti (posílat děti do školy, včas je omlouvat, informovat učitele o důležitých skutečnostech týkajících se dětí, …),
 • nastavovat a připomínat dětem „mantinely“ – hranice slušného chování, abychom vychovávali stejně – zdravit, požádat, poděkovat, rozloučit se, počkat, poslechnout na vyzvání, …,
 • důvěřovat nám,
 • povídat si s dětmi,
 • mít respekt k nám, k našim názorům a nepodrývat naši autoritu,
 • omezit vulgarismy (děti je přenášejí do školy),
 • zajímat se o své děti soustavně – nechodit za námi pouze při výskytu problému.

 

Kalendář akcí

červenec 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

certifikát jídelna

aktivni_skola.2