Základní škola Klatovy
 Čapkova ul. 126, 339 01


tel.: 376 313 353   zscapkova@investtel.cz 

  
  

logo motyl

 

oceneni

Sekretariát školy

tel.: 376 313 353

 

 

Zápis do prvních ročníků

 Pátek 19. 4. 2024 od 14.00 do 18.00 hod

Sobota 20. 4. 2024 od 8.00 do 12.00 hod

 

 

Zaujala vás naše škola?  Tak nepropásněte zápis. Nemusíte studovat dlouhé úřední dokumenty. S námi to zvládnete snadno ve třech krocích:

 • připravte si rodný list dítěte, vlastní občanský průkaz a zápisový list, který najdete níže
 • 19. dubna 2024 od 14.00 - 18.00 hod  nebo 20. dubna 2024 od 8.00 - 12.00 hod se dostavte k zápisu
 • ve škole vám pomůžeme s administrativní částí zápisu.

 

Pak bude následovat vlastní zápis vašeho dítěte s učitelem, u kterého budete po celou dobu přítomni.

 

Jak si domluvit návštěvu

Pokud byste ale měli přece jen nějaké dotazy, moc rádi vám je zodpovíme na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Školu můžete navštívit se svým dítětem i jiném termínu, a to buď po předchozí telefonické domluvě (376 313 353), nebo na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Jak na odklad dítěte

Informace o tom, zda je odklad skutečně třeba, vám jistě poskytnou paní učitelky z mateřské školy.

Rozhodnete-li se pro odklad

 1. objednejte se ve školském poradenském zařízení na vyšetření (obvykle v pedagogicko-psychologické poradně),
 2. požádejte o písemné doporučení odkladu odborného (obvykle dětského) lékaře nebo klinického psychologa,
 3. dostavíte se k zápisu a předejte nám žádost o odklad (zde)..

Ideální je, když k žádosti o odklad předáte i doporučení z poradny a od lékaře. Pokud to není možné, potřebujeme tato doporučení co nejdříve, protože teprve pak můžeme vydat rozhodnutí.

 

 Vyhlášení zápisu   zde (pdf)  
 Školské obvody 
  zde (pdf)  
 Zápisní list       zde (doc)  , zde (pdf)
 Souhlas se zpracováním osobních údajů     zde (pdf)  
 Žádost o odklad          zde (doc)  
 Kritéria pro přijetí       zde (pdf)  
 Zmocnění   zde (doc)
 Desatero pro rodiče      zde (pdf)

desatero

 

 

Často kladené otázky k zápisu

Co můžeme udělat pro to, aby bylo naše dítě přijato do vaší školy, i když nejsme z vaší spádové oblasti?

Podle legislativy jsme povinni řídit se zveřejněnými kritérii. Nejdříve tedy musíme uspokojit zájemce z naší spádové oblasti, dále přijímáme sourozence našich současných žáků a následně ostatní zájemce.

 

Co je třeba k zápisu přinést?

Rodný list dítěte a doklad o bydlišti dítěte (občanský průkaz jednoho z rodičů).

 

Jak zápis probíhá?

Zápis má dvě části – administrativní, protože se jedná o správní řízení (část, která se týká zákonných zástupců) a vlastní zápis: procházíme s dětmi hravou formou různé úkoly v souladu s předpokládanou školní zralostí. Celý zápis trvá max. 30 minut.

Zápisní lístek si můžete předem vyplnit …  zde

 

Co máme dělat, když uvažujeme pro své dítě o odkladu školní docházky?

Informace o tom, zda je odklad skutečně třeba, vám jistě poskytnou paní učitelky z mateřské školy. Rozhodnete-li se pro odklad, objednejte se ve školském poradenském zařízení na vyšetření (obvykle v pedagogicko-psychologické poradně), objednací lhůty jsou dlouhé. Dále je potřeba požádat o písemné doporučení odkladu odborného (obvykle dětského) lékaře nebo klinického psychologa.

Dostavíte se k zápisu a předáte nám žádost o odklad (zde).. Ideální je, když už k této žádosti předáte i doporučení z poradny a od lékaře. Pokud to není možné, potřebujeme tato doporučení co nejdříve, protože teprve pak můžeme vydat rozhodnutí.

 

Je možné, aby moje dítě chodilo do třídy s kamarádem/ kamarádkou z mateřské školy?

Při zápisu můžete své přání uvést a my se vám pokusíme vyhovět.

 

Které paní učitelky budou učit v prvních třídách?

Ty nejlepší ...smaj

 

Jak zjistím, že bylo mé dítě přijato do školy?

Rozhodnutí o přijetí bude vyvěšeno na dveřích školy a uveřejněno na webu školy (www.zscapkova.cz) nejpozději v polovině května. Žáci budou v seznamu uvedeni pod registračními čísly.

Rozhodnutí o nepřijetí bude oznámeno písemně do vlastních rukou zákonného zástupce dítěte.

 

Jak se děti učí v 1. třídě?

Při výuce čtení, psaní a počítání existuje několik různých metod – cest k dosažení cíle. O těchto cestách přemýšlíme, vybíráme z tradičních a moderních s ohledem na nové poznatky pedagogiky, naše názory a zkušenosti, tradice a možnosti. Přesto se jedná jen o různé cesty k dosažení jednoho cíle. Takže není třeba jednotlivé metody přeceňovat na úkor jiných.

V 1. ročníku vyučujeme čtení, psaní, počítání a prvouku jedním výukovým stylem s didakticky i graficky provázaným souborem učebních materiálů v klasické a interaktivní formě učebnic. Často využíváme „hravé učení“. Klademe důraz na vstřícné a kamarádské prostředí, ale zároveň vedeme žáky k samostatnosti.

Čtení vyučujeme analyticko-syntetickou metodou. Klademe důraz na sluchové vnímání, rozvoj prostorové orientace a smysluplnou motivaci. Nadanější žáky rozvíjíme prostřednictvím náročnějších typů cvičení, informatické myšlení formou práce s obrázky, značkami, symboly, texty, tabulkami a schématy. Denně se věnujeme rozvoji komunikace a slovní zásoby žáků.

Psaní vyučujeme tradiční metodou a vedeme žáky k samostatnému písemnému projevu.

Matematiku vyučujeme klasickou formou (nevyužíváme Hejného metodu). Vedeme žáky k samostatnému řešení úkolů (např. pomocí piktografických zadání), netradičními typy úkolů rozvíjíme nadanější žáky. Pro řešení úkolů využíváme i práci s obrázky, značkami, symboly, texty, tabulkami a schématy, a tím budujeme základy informatického myšlení.

 

Co by měli rodiče udělat, aby se dětem lépe učilo?

 • Plnit zákonné povinnosti (posílat děti do školy, včas je omlouvat, informovat učitele o důležitých skutečnostech týkajících se dětí, …),
 • nastavovat a připomínat dětem „mantinely“ – hranice slušného chování, abychom vychovávali stejně – zdravit, požádat, poděkovat, rozloučit se, počkat, poslechnout na vyzvání, …,
 • důvěřovat nám,
 • povídat si s dětmi,
 • mít respekt k nám, k našim názorům a nepodrývat naši autoritu,
 • omezit vulgarismy (děti je přenášejí do školy),
 • zajímat se o své děti soustavně – nechodit za námi pouze při výskytu problému.

 

Kalendář akcí

duben 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

certifikát jídelna

aktivni_skola.2