Když jsme procházeli společně s dětmi jednotlivá přání seniorů na internetových stránkách Českého rozhlasu, zjistili jsme, že splnění mnohých přání je pro děti finančně nereálné. Naším požadavkem bylo osobní předání darů, což komplikoval také fakt, že v našem městě a blízkém okolí nebyl do projektu Ježíškova vnoučata zapojen žádný domov pro seniory. Rozhodli jsme se tedy uspořádat vlastní verzi projektu s názvem „Klatovská Ježíškova vnoučata“.

Se zástupci žákovského parlamentu jsme navštívili místní Domov pokojného stáří Naší paní. Paní ředitelka se spolupracovnicemi byly nápadem nadšeny a velice ho vítaly, domluvili jsme se tedy na spolupráci. Pracovnice Domova nám předaly seznam přání jednotlivých seniorů spolu s jejich krátkou charakteristikou. Ze strany seniorů to byla přání velmi skromná – nejčastěji si přáli zazpívat písničku nebo dostat vlastnoručně vyrobený dárek ve formě překvapení. Děti tak měly možnost vybrat si konkrétního člověka, kterému mohou nejen splnit přání, ale především ho potěšit osobním kontaktem, protože pro mnohé je důležitější toto osobní setkání a zájem než samotný dárek.

Od 17. prosince jednotliví žáci začali navštěvovat Domov pokojného stáří Naší paní, aby potěšili svými výrobky, zpěvem či přítomností určené seniory. Třídní učitelka 8. C a její třída se dohodly na společné návštěvě Domova. Děti z této třídy se snažily, aby žádné přání nebylo opomenuto, a proto navštívily všechny. Senioři byli potěšeni přítomností dětí, které jim zpívaly, četly, rozdávaly vyrobená přání, nabízely ochutnat vánoční cukroví nebo si s nimi povídaly.

Rádi bychom, aby se v budoucnosti naplnila naše společná vize – pravidelné setkávání dětí a seniorů. Domníváme se, že děti tím budou vedeny k větší míře empatie a porozumění.

JV4JV5JV6

červenec 2024